top of page

ספטמבר 2022 פניני סתיו-תוכנייה מורחבת לקונצרט.


בקונצרט זה החלטתי לשלב נגינת משפחות. ומה זה אומר? הורים שיודעים לנגן או לומדים עכשיו ינגנו עם ילדיהם ב 4 ידיים.

קצת על נגינה משולבת מעבר לעושר הצלילי שהיא נותנת למוזיקה יש בה פיתוח נפלא של קשב וריכוז.

קשב - צריך להקשיב למנגן השני,ולהיות בקצב היחסי הנכון, לא למהר ולא להאיט.

ריכוז - אסור למנגינה השניה לבלבל,

הנאה-זמן איכות הורים ילדים והנאה מההצלחה והנגינה ביחד. יצירות ל4 ידיים נשמע מאת גסי בלייק, שירי ילדים ועמים, ודואט מתוך האופרה דון גובני מאת מוצרט. . נשמע עוד מנגינות מאת רוברט שומן, י. ס. באך.,קרל פיליפ עמנואל באך, וולטר קרול, דימיטרי קבלבסקי, אלבניז-גודובסקי, ארנסטו נזרת, בטהובן, ומחוץ לקלסי שירים מתוך סדרות, סרטים ומחזות זמר-שיר פתיח למלך בבר,נושא מתוך הארי פוטר, שיר מתוך אל תקרא לי שחור, רפסודיה בוהמית של פרדי מרקורי ולהקת קווין.


רוברט שומן היה מלחין רומנטיקן בן המאה ה19,

מעבר להלחנה היה איש אשכולות הוציא לאור עיתון מוזיקלי,קידם אמנים,נלחם על חןפש הביטוי האמנותי והיה פסנתרן נפלא. הוא כתב יצירות לתזמורת, כלים שונים, ברמות שונות. את אלבום לבני הנעורים כתב לבנותיו,ב1848.באלבום 43 קטעים המתארים תמונות שונות או קטעים מוזיקליים הנותנים לכח הדמיון לתאר מה שנרצה. האביר רופרט הוא דמות מפחידה באגדות העם ו המוסיקה מנסה להעביר את המסר המפחיד על ידי שימוש בצלילים נמוכים וגבוהים בהקצנה.

נעימה מתוך האלבום לבני הנעורים מדגישה את הרוך והנועם במלחין.


וולטר קרול מלחין אנגלי, שנולד במחצית השניה של המאה ה19 ונפטר ב 1955 היה מלחין ומורה. עיקר יצירתו לילדים, אם כי כתב גם מעט יצירות למוזיקאים גם לפסנתר וגם לקול. כתב לילדיו את נחל וקשת בענן-עשרה מיניאטורות שצללים המנוגנת בקונצרט היא אחת מהן. שכל אחת מתארת משהו אחר. הוא האמין בדמיון ובתחושות השונות של המנגן ושל המאזין ובהתאם לכך האמין בשוני הביטוי ובגוון האישי שניתן למנגינה. כדרך לימוד האמין בקריאה שירה והאזנה לשיר, שילוב מח עין ויד, פיתוח הידע והזיכרון המוטורי הנותן למנגן שליטה ויכולת התפתחות בנגינה.


קרל פיליפ עמנואל באך היה בנו של באך מאשתו הראשונה. חי בין השנים1714 עד 1788הוא היה מלחין מוערך ושימש כמוסיקאי החצר בחצרו של המלך פרידריך. ונחשב לאחד ממייסדי הסגנון הקלאסי.

את היצירה קרולינה כתב עבור בתו הנקראה בשם זה.


אלבניז איזק 1860-1909מלחין ספרדי רומנטיקן בסוף העידן הרומנטי כתב טנגו ברה מז'ור בסויטה אספניה

שנכתב במקור לפסנתר.הטנגו התפרסם מעל למשוער וזכה לעיבודים לכלים שונים ולתזמורת. גודובסקי מחין אמריקאי ממוצא ליטאי הוסיף לטנגו עיבוד מעניין ההופך את הטנגו לנעימה רב קולית מעניינת.כבר

כבר בעבר היה מקובל לקחת מנגינות ולעבד אותם

להוסיף עליהם עניין אחר. אפילו י. ס. באך עיבד לצ' מבלו קונצ'רטו של מרצ'לו שנכתב לאבוב במאה ה16. ובכל התקופות היו מלחינים שעבדו

מוזיקה אינסטרומנטלית או קולית דרך התקופה ה קלאסית, ברומנטיקה יוהנס ברהמס ופרנץ ליסט,

במאה העשרים רוכברג מלחין אמריקאי שכתב את nach bach, יצירה המורכבת על אלתור על קטעים מתוך הפרטיטה הששית של י. ס. באך ועוד הרשימה ארוכה.


י.ס.באך 1685-1750.

י. ס. באך אבי המוזיקה המערבית. כך אומרים. שופן אמר על יצירתו שלולא באך כל המוזיקה הייתה שונה.

בימי חייו התפרסם כנגן עוגב וצ'מבלו,כמנצח תזמורת ומקהלה וגם זכה להכרה כיוצר.

יצירתו נוגעת בכל תחומי המוזיקה ולא רק כלי מקלדת ובסוגי מוזיקה שונים,מוזיקה חילונית ודתית,סימפונית קאמרית ויחידנית לכלים השונים

הוא משמש כאבן שואבת למוסיקאים ללימוד ולהבנת היצירה המוזיקלית,וכמובן לכולם למקור הנאה והתרגשות ,חוויה לנגינת המוזיקה שלו ולהאזנה לה.צלילי המוזיקה שלו נרקמים ונארגים במיומנות כתיבתו היא פוליפונית רב קולית,בהסבר לא מקצועי אפשר לומר שהמנגינה וחלקיה המופיעים בתחילה חוזרים שוב ושוב ושתי הידיים מנגנות את הנושא העיקרי.

בקונצרט נשמע 3 מנואטים מתוך החוברת אנה מגדלנה באך.

אנה מגדלנה באך הייתה אשתו השנייה של באך

בחוברת שכנראה היא קבצה נעימות שבאך כתב ובניו ותלמידיו. הקטעים המוזיקליים המופיעים בחוברת הם על שמות ריקודים אולם אין הכוונה לרקוד ממש אלא בקצב הריקוד, אם זה מנואט או מוזט או אחר.

היצירה השניה שנשמע היא מספר קטעים מתוך פרטיטה ב סי במול מז'ור. הפרטיטה הוא אוסף של ריקודים השונים באופיים ובמקצבם ואפילו בסולם שלהם.


ארנסטו נזרת מלחין ברזילאי יליד 1863הושפע מאוד משופן מסגנונות מוזיקליים מערביים, אפריקאים ומהמוזיקה המקומית. הוא משלב ביצירותיו את הקלסיקה ואת המוסיקה הקלה המקומית ואחרת. יצירתו אודיאון טנגו ברזילאי שכתב ב 1910 ופורסמה ב 1926 נקראת כך על שם התאטרון בו עבד ואף מוקדשת לבעלי התאטרון. הוא ניסה לשלב ולקשר בין המוסיקה הקלה לקלסית.וולפגנג אמדאוס מוצרט1956-1791

מוצרט בן התקופה הקלאסית, חי חיים קצרים עשירים מלאי יצירה.בגיל 14 היה לתופעה שכל אירופה דברה בה

הוא יכול היה לכתוב קונצ'רטו בשעה ואופרה בכמה ימים ולאלתר שעות ליד הצ'מבלו והפסנתר

כפסנתרן הופיע מגיל צעיר מאוד ואף החל להלחין מגיל 5

בציורי הפנים שלו רואים את מצבי הרוח שלו- הפנים משתנות

הוא חי חיים עשירים ומלאים

יצירותיו הוצגו לקהל לעתים בהצלחה ולעתים פחות, הוזמן לבתי מלכים ונסיכים לנגן

יצירתו מקיפה את כל התחומים המוזיקליים

סולו לכלים שונים,סימפוניות קונצ'רטים, מוזיקה קאמרית ומוזיקה ווקאלית

המלחין בן זמנו דיטרס פון דיטרסדורףאמר:אין לחלוק על זה שמוצרט הוא אחד מגדולי הגאונים המקוריים ועד היום לא הכרתי מלחין שיש לו עושר רעיונות מופלאים,

ועוד לא התרגלת לרעיון אחד בא רעיון אחר יפה יותר הדוחק את הרעיון הקודם.


הסימפוניה התשיעית של בטהובן הסימפוניה התשיעית מכונה "הכוראלית" משום שבפרק הרביעי, האחרון שלה כלל בטהובן קטעי שירה לארבעה סולנים, ומקהלה. המילים של הקטע הווקאלי היו מילות האודה לשמחה של פרידריך שילר שנכתבו בשנת 1785 עם תוספות קטנות שהכניס בטהובן לטקסט המקורי. הייתה זו הפעם הראשונה, שמלחין גדול הציב את קול האדם באותה רמה עם כלי התזמורת בסימפוניה ויצר בכך יצירה רחבת יריעה ומפוארת, שנתנה את הטון לסימפוניה הרומנטית.


קצת על מוזיקה מחוץ לקופסה הקלאסית.

רפסודיה בוהמית שכתב פרדי מרקורי יחד עם חברי להקתו קווין.זהו אחד מהשירים המוצלחים של הלהקה.והוא מתוך האלבום לילה באופרה.התפרסם ב 1975 ושומר על ההצלחה שלו מאז.

יום יבוא מתוך המחזמר אל תקרא לי שחור.מחזמר שהביא את שירת הגוספל האמריקאית לארץ,מחזמר שמדבר על שוויון ואחווה לכל המינים הצבעים והגזעים לכל בני האדם מה שהיה נכון אז ב 1972 וגם היום.את המוזיקה הלחין בני נגרי.

שיהיה בהצלחה למנגנים והנאה למאזינים.

Comentários


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page